Category Archives: Blog

US to block millions for Egypt over human rights

The Biden administration has decided to deny $130 million of military aid allocated for Egypt over the country’s failure to comply with human rights conditions laid out by the State Department, according to a senior State Department official, congressional sources and activists.

Polski Ład. Płatnik poniesie konsekwencje nielegalnego zatrudnienia [WYJAŚNIAMY]

Jednak nielegalne zatrudnienie rozumiane jako praca bez umowy i zaniżanie podstawy składek to niejedyne problemy polskiego rynku pracy. Rząd deklaruje także walkę ze śmieciówkami, a więc zatrudnieniem na podstawie umów cywilnoprawnych. Czy w związku z tym nowy przepis będzie miał zastosowanie do przypadków, gdy firma zaniżyła podstawę wymiaru składek, bo np. zatrudniała zleceniobiorców, ale umowa zlecenia okazała się umową o pracę? A może bać powinni się także zatrudniający tzw. samozatrudnionych?

Ekspaci mogą skorzystać na Polskim Ładzie. Niezależnie od tego, ile zarabiają [ANALIZA]

Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl przedstawia korzyści, jakie Polski Ład przyniesie pracownikom. Kasjer zarabiający 3 tys. zł zyska na reformie ok. 1840 zł w ciągu roku, a księgowa z pensją 5 tys. zł w skali rocznej ma zyskać ponad 560 zł. Do tej listy można dopisać ekspata, który został oddelegowany do pracy w Polsce – na reformie może on zyskać w trakcie roku ponad 10 tys. zł, i to nawet wtedy, kiedy zarobi ponadprzeciętną kwotę wynagrodzenia.

Firmy: Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców dobre, ale niewystarczające

Wydłużenie do 24 miesięcy możliwości podjęcia pracy w Polsce na podstawie oświadczenia, uproszczona ścieżka rozpatrywania przewlekłych spraw oraz skrócenie terminów – to tylko część zmian, które wprowadzi nowelizacja z 17 grudnia 2021 r. ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 r. poz. 91). Wejdzie w życie w sobotę.

Umowy o dzieło nie są nadużywane

1,7 mln umów o dzieło zarejestrowano w zusowskim rejestrze w całym 2021 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarł DGP. Eksperci przyznają, że dotyczą one mniejszej liczby osób, niż wcześniej przypuszczali.

Ageizm na rynku pracy [RAPORT]

Kandydaci do pracy poniżej 30 lat otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby 50 plus – podał Polski Instytut Ekonomiczny. Dyskryminacja ze względu na wiek na rynku pracy jest szczególnie widoczna w Warszawie – dodał.

Polski Ład. Będą rekompensaty dla pracodawców

Firmy pozytywnie oceniają przepisy, które mają zrekompensować im zmiany związane z Polskim Ładem. Zwracają jednak uwagę, że przedsiębiorcy będą sami musieli ocenić, czy bardziej korzystny będzie dla nich nowy mechanizm, czy dotychczasowy.